loading
انواع درب های سردخانه ای

در این مقاله قصد داریم شما را با درب سردخانه و انواع ساندویچ پانل ها آشنا کنیم. با همراه باشید.

یکی از شرکت های تولید کننده ی انواع ساندویچ پانل ها نبوغ سرمایش است. انواع مختلف ساندویچ پانل های مورد نیاز در صنعت سردخانه و ساختمان ها را این شرکت تامین می کند. ساندویچ پانل ها سازه هایی از پیش ساخته و آماده هستند که از ترکیباتی سازگار با محیط زیست و طبیعی ساخته شده اند و برای دیوار ساختمان ها، سالن ها و پوشش سقف مورد استفاده قرار میگیرند.

قیمت درب سردخانه

پیشرفت های روزافزون تکنولوژی علی الخصوص در زمینه ی ساخت و ساز و نیاز به استفاده کردن از سازه ها و ابزارهای مقاوم و با کیفیت در مقابل بلایای طبیعی دارند. همچنین امروزه استفاده کردن از ساندویچ پانل های آماده بسیار رواج یافته است.

ساندویچ پانل ‌ها به عبارتی یک سری از مصالح آماده­ی مدرن و سبک هستند که با داشتن خصوصیاتی منحصر به فرد، در سال های اخیر جایگزین ابزار و مصالح سنتی شده اند. ساندویچ پانل ها دارای ساختاری 3 لایه هستند که دو لایه ی خارجی آنها به عنوان نمای کار است و لایه ی سوم آن به عنوان لایه ی عایقی است، که نقش عایقی این سازه ها را بر عهده دارد و قابلیت ساخته شدن از جنس پلی اورتان، پشم سنگ و پلی استایرن را دارد. دو لایه ی خارجی سازه نیز به وسیله ی یک لایه از چسب مخصوص به هسته ی عایقی سازه چسبانده می شود. این سه لایه ی سازه با کمترین وزن ممکن، عملکرد و مقاومت بسیار مفیدی را به سازه ی ساندویچ پانل می دهند ضمنا جالب است بدانید لایه هایی که در این سازه به کار رفته است هر کدام از آنها خاصیت مکانیکی و فیزیکی مربوط به خودشان را دارند که بر اساس کاربرد آنها در مکان های مورد نظر عملکرد خاص خودشان را دارند. نصب کردن ساندویچ پانل ها در قسمت های مختلفی از یک ساختمان و مکان های مختلفی مثل کارخانجات، سردخانه ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی ساندویچ پانل ها را بر اساس نوع مکانی که در آن مورد استفاده قرار میگیرند به 4 نوع متفاوت تقسیم می کنند و ضخامت این ساندویچ پانل ها که در حالت معمولی و نرمال در دیوار کارخانجات، پوشش سقف، سوله، سالن و انبارها به کار میروند دارای ضخامت 4 سانت هستند. البته در شرایط کلی بستگی به شرایط کاربردی و جوی منطقه ی مورد نظر می توانند به ضخامتهای دیگری اعم از 5، 6، 8، 10 و 15 سانت نیز قابل تغییر باشند.

انواع ساندویچ پانل ها:

 • ساندویچ پانل دیواری
 • ساندویچ پانل سردخانه ای
 • زیپ پانل
 • ساندویچ پانل پشم سنگ
 • ساندویچ پانل سقفی
 • ساندویچ پانل دیواری
 • ساندویچ پانل اتاق تمیز
 • ساندویچ پانل pir یا pur
 • ساندویچ پانل xps یا eps

ساندویچ پانل ها بر اساس کاربردهایی که دارند تولید و طراحی می شوند. از مزیت ها و ویژگی های خاص این سازه ها در مقایسه ی با سازه های سنتی می توان مواردی از جمله: عمر طولانی، عایق بسیار قوی، سبک، کم هزینه و قابل شستشو بودن آن ها را نام برد.

درب سردخانه

یکی از مهم ترین و اصلی‌ترین مرحله از طراحی سردخانه، انتخاب کردن درب سردخانه با توجه به‌ نوع آن است. به عبارتی درب سردخانه ‌ها، تاثیرگذارترین عامل بر اندازه ی مصرف انرژی در سردخانه ها به‌ روش تبادل هوا به‌ علت در ارتباط بودن آن ها با محیط بیرونی هستند. تعداد دفعات باز‌ و بسته شدن درب به علت بالا رفتن نفوذ هوای خارجی به ‌محیط داخلی، سبب کارکرد بیشتر سیستم تبرید در سردخانه ها شده است و می‌تواند انرژی مصرفی را تا اندازه ی 50% بالا ببرد، درنتیجه به کار بردن درب سردخانه ی مناسب و استاندارد تاثیر زیادی روی نوع کارکرد بهینه ی سردخانه ها خواهد داشت.

انواع درب سردخانه

 • درب سردخانه لولایی
 • درب سردخانه کشویی یا ریلی
 • درب سردخانه کنترل اتمسفر ریلی

 

انواع درب های سردخانه ای

درب سردخانه لولایی:

درب سردخانه ی لولایی

درب های سردخانه ای لولایی به علت ساختار ساده‌ای که دارند از گذشته تا اکنون تحت عنوان پرکاربردترین درب های سردخانه ای با قیمتی مناسب و در نتیجه جزء کم هزینه ترین درب های سردخانه ای شناخته می شوند. نصب راحت و عمر طولانی از مزیت های درب سردخانه ی لولایی می باشند. درب لولایی با توجه به هدر رفتن حرارت بالایی که در زمان باز و بسته شدن درب ایجاد می‌کند معمولا برای سردخانه ‌هایی مناسب هستند که رفت و آمد در آنها کم است. ضمنا با توجه به این نکته که تکیه‌گاه این درب ‌ها در یک سمت از آن قرار دارد، از این نوع درب سردخانه ای در اندازه های بزرگ نمی توان استفاده کرد. به دلیل اینکه با بزرگ شدن ابعاد این درب ها فشار زیادی به لولا ها می آید و همچنین فضای زیادی برای باز و بسته شدن این درب ها نیاز خواهیم داشت.

درب سردخانه کشویی یا ریلی:

درب سردخانه ی کشویی

درب سردخانه کشویی یا ریلی برای باز و بست شدن درب ها به صورت متداول بسیار مناسب است. علت این مورد هدر دادن تبادل هوای پایین و کم زمان باز و بسته شدن درب های سردخانه ای کشویی یا ریلی است. در سردخانه‌ هایی بزرگ هستند درب‌ های کشویی یا ریلی آنها از نوع موتوردار می باشند که سبب بالا رفتن سرعت در باز و بسته شدن و رفع نیاز به نیروی دست ها برای باز و بسته شدن می‌‌شوند. همچنین درب‌های سردخانه ای کشویی یا ریلی به فضای کمتری برای باز و بسته شدن نیاز دارند و برای مورد استفاده قرار گرفتن در ابعاد بزرگتر بسیار مناسب می باشند.

درب سردخانه کنترل اتمسفر ریلی:

درب سردخانه ای کنترل اتمسفر مناسب برای سردخانه ‌هایی است که در آنها سبزیجات خاص و میوه های حساس به اکسیژن را نگهداری می کنند. به این معنی که این نوع از درب ‌های سردخانه ای از نفوذ هوای خارجی به داخل جلوگیری میکنند. تا درصد اکسیژنی که در هوای داخل سردخانه ها وجود دارند بالا نرود و با این روش عمر مواد غذایی موجود در آنها افزایش می یابد. این نوع از درب ‌ها با توجه به میزان حساسیتی که دارند اصولا از نوع کشویی ساخته می‌شوند.

اختلاف دمای خارج و داخل سردخانه

از مهم ‌ترین معیارها در انتخاب کردن انواع درب لولایی، کنترل اتمسفر و کشویی در یک سردخانه می ‌توان به‌ اختلاف دمای محیط بیرون و داخل سردخانه ها اشاره کرد. با توجه به این نکته ی اختلاف دما، درب ‌های سردخانه‌ای با ضخامت ‌هایی بین 7 تا 15 سانتی‌متر تولید و عرضه می‌شوند. برای مثال سردخانه‌ هایی که دمای آنها زیر صفر است برای کم شدن اتلاف حرارتی انواع لولایی یا کشویی با ضخامت های بیشتر مناسب ‌تر خواهند بود.

المنت حرارتی دور درب سردخانه:

نکته‌ ی مهم دیگر در درب های سردخانه ای وجود المنت حرارتی دور درب است. خصوصا برای کاربرد‌های دمای زیر صفر نگه‌ داشتن دمای بالای درب به مقداری بیشتر از نقطه‌ی شبنم برای جلوگیری کردن از تقطیر آب و یخ زدن درب و در نتیجه ی آن خراب بودن درب، الزامی می‌باشد. این المنت حرارتی بر روی درب ‌های کشویی و لولایی و کنترل اتمسفر قابلیت نصب را دارد.

لولایی یا کشویی بودن درب:

در هنگام انتخاب کردن بین درب لولایی یا کشویی بهتر است برای مواردی که برای باز شدن درب لولایی فضای کافی وجود ندارد، همچنین در سردخانه ‌هایی که ابعاد بزرگی دارند از درب لولایی یا کشویی استفاده می شود. ابعاد درب‌ با توجه به‌ کاربری و اندازه ی آن تعیین می‌شود برای مثال در سردخانه‌ هایی که میوه نگهداری می شود اندازه ی درب از هر طرف حداقل بایستی 30 سانتی متر از جعبه های بسته بندی میوه ها بزرگتر باشند تا بارگیری و تخلیه به آسانی انجام گیرد. برای انتخاب کردن ابعاد می توان به کاتولوگ هایی که در شرکت های تولیدی موجود است مراجعه کرد.

انواع درب سردخانه

نکته ی مهم دیگر در انتخاب کردن نوع درب، این نکته است که درب سردخانه کشویی یا لولایی در هنگام باز شدن برای جابجایی هوا فضای بیشتری را ایجاد می‌کنند و این موضوع باعث افزایش تبادل رطوبت و حرارت می‌شود. بنابراین درصورتی‌که درب سردخانه ای از نوع ریلی یا کشویی استفاده شود تبادل رطوبت و هوا کاهش یافته و نیاز به دیفراست و مصرف انرژی نیز کاهش می ‌یابد. با استفاده کردن از درب های ریلی اصولا هزینه ی ساخت سردخانه بیشتر می شود.

کنترل اتمسفر:

در مواردی ‌که نیاز به کنترل کردن دقیق شرایط محیط های داخلی و جلوگیری کردن از ورود گازها و اکسیژن های دیگر به اتاق می ‌باشد، مثل نگهداری طولانی مدت سبزیجات و میوه ها از درب‌ سردخانه کنترل اتمسفر که به ‌صورت کاملا هوابند و آب بند هستند استفاده می‌ شود. با توجه به‌ شرایط سردخانه کنترل اتمسفر که با تزریق کردن گازهای خنثی مثل دی اکسید کربن در آن، درصد اکسیژن فضای سردخانه کم می شود، جلوگیری کردن از نفوذ مجدد اکسیژن به‌ درون سردخانه یک امر الزامی است که با‌ کمک درب کنترل اتمسفر امکان‌ پذیر می باشد.

سردخانه ها با توجه به نوع کاربردهایی که دارند دارای تجهیزات خاصی می باشند که درب سردخانه به علت اهمیت بالای آن جزء اجزاء بسیار مهمی در این تجهیزات هستند که باید در انتخاب کردن آن دقت بسیاری کرد. درب سردخانه ها به علت اینکه محلی برای تبادل هوا و ارتباط با محیط بیرون است، به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین عوامل تاثیر گذار بر مصرف انرژی هستند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر ما سایت معتبر https://nobough.com را با کادری مجرب و سال ها سابقه ی درخشان در این زمینه به شما معرفی می کنیم.

 

 

 

 

مقالات

انواع درب های سردخانهدرب سردخانه ریلیدرب های سردخانهقیمت درب سردخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *